Процедура отримання статусу АЕО: рекомендації для членів СУП
Процедура отримання статусу АЕО: рекомендації для членів СУП
11 листопада 2020

Сьогодні члени взяли участь у вебінарі «Практичні аспекти процедури отримання статусу АЕО».

Торік була реалізована одна з ТОП-10 вимог СУП до влади – Парламент ухвалив Закон про впровадження інституту авторизованих економічних операторів (№141-ІХ). У серпні цього року в Україні розпочався процес надання підприємствам статусу,  який надає бізнесу суттєві спрощення при здійсненні митних формальностей. 

Під час заходу координатор митної реформи Офісу підтримки реформ (RST) при Міністерстві фінансів України, радник заступника Міністра фінансів України Оксана Дрозач розповіла про подробиці отримання статусу.
Міністерство фінансів спільно з Державною митною службою розробили піднормативну базу, що дозволяє підприємствам уже подавати заяву та проходити процедуру оцінку на авторизацію (Постанова Кабміну №665). Надалі будуть розроблені додаткові акти для моніторингу митними органами порушень в авторизації.

Чому інститут АЕО є важливим?
Сьогодні такі програми діють у 84 країнах, значна частина з них вже має договори про взаємне визнання операторів.

«Україна намагатиметься укласти такий договір з ЄС, щоб європейські митні органи визнавали українські АЕО і навпаки», - зауважив Олексій Воробйов.

Таким чином, ЄС розумітиме, що українському експортеру можна довіряти, і він є надійним партнером для ведення бізнесу з європейськими компаніями.

Як податися?
Заявка про отримання статусу подається в електронному вигляді через особистий кабінет порталу «Єдине вікно».

Які є спрощення та переваги?
Програма АЕО не обов’язковою. При цьому, оскільки бізнес розкриває митниці більше інформації про себе та приводить внутрішні процеси до умов відповідності АЕО, він отримує певні преференції на митниці.Спеціальні прощення: самостійне накладення пломб спеціального типу, загальна фінансова гарантія, процедура спрощеного декларування і процедура випуску за місцезнаходженням (вони надаються залежно від типу авторизації). Для отримання спрощень потрібно подати заявку на отримання авторизації АЕО-С.
А якщо підприємство хоче підтвердити свою безпеку і надійність, то воно може скористуватися першим спрощенням: самостійне накладення пломб спеціального типу.
Подаватися можна одразу на два типи авторизації!

Ключові переваги:
-    Виконання митних формальностей у першочерговому порядку (на митний пост надходить багато митних декларацій, вона поза чергою в інспектора).
-    Зниження ступеня ризику для визначення переліку митних формальностей (залежно від того, скільки компаній в ланцюгу постачання мають статус АЕО. Якщо таких компаній більше ніж одна, то більший рівень зниження ризику).
-    Використання спеціально визначеної смуги руху в пункті пропуску.
-    Використання національного логотипу АЕО (свідчить для контрагентів, що ви є маєте відповідний статус. Полегшує пошук нових контрактів та угод).
-    Повідомлення про те, що товари і транспортні засоби обрано для проведення митного огляду (у ньому передбачається певна затримка. Ця остання перевага застосовується тільки авторизації для авторизації надійності).

Начальник управління супроводження авторизованих економічних операторів Департаменту організації митного контролю та митного оформлення Андрій Теплий зазначив, що наявність статусу АЕО в укр суб’єкта ЗЕД дозволить зменшити ризики корегувань митної вартості з боку органів державної митної служби.

Програма не передбачає обмеження за розміром компанії, напрямком діяльності. Водночас, протягом перших 3 років отримати статус АЕО-С зможуть тільки виробники-експортери та імпортери. На АЕО-Б такого обмеження немає.
Фахівці також радять бізнесу до моменту подачі заявки самостійно здійснити перевірку за визначеними критеріями та заповнити анкету самооцінку (в Постанові Кабміну – додаток «Алгоритм оцінки»).
Адже у випадку отримання відмови в отриманні статусу, можливість повторного подання заявки буде заблокована на півроку.

Якими є критерії отримання статусу?
-    Дотримання вимог митного та податкового законодавства, а також відсутність фактів притягнення до кримінальної відповідальності
-    Належна система ведення бухгалтерського обліку, комерційної та транспортної документації
-    Стійкий фінансовий стан (відстуність передбування у процедурі стагнації боржинка або 
-    Забезпечення практичних стандартів компетенції або професійної кваліфікації відповідальної посадової особи підприємства (тільки для типу авторизації АЕО-С)
-    Дотримання стандартів безпеки та надійності (тільки для типу авторизації АЕО-Б)

Як буде визначатись почерговість отримання статусу? 
Оксана Дрозач зазначила, що протягом першого року функціонування програму одночасно на розгляді митними органами можуть бути тільки 10 заявок, але обмеження в кількості наданих авторизацій немає.

Вебінар організований за участі Міністерства фінансів України, Державної митної служби України, Програми ЄС з підтримки управління державними фінансами в Україні (EU4PFM) та Офісу підтримки реформ (RST) при Міністерстві фінансів України.
Дякуємо спікерам за корисний семінар з детальним поясненням!

 

Ще новини