Перемога СУП: МОЗ перенесло скасування 90 клінічних протоколів та медстандартів
Перемога СУП: МОЗ перенесло скасування 90 клінічних протоколів та медстандартів
06 вересня 2021

Проблема

З 1 вересня 2021 року за наказом МОЗ № 590 мали втратити чинність відразу 90 клінічних протоколів лікування та галузевих медичних стандартів. Ці документи, зокрема, містили стандарти надання медичної допомоги для лікування дітей з кардіоревматологічними хворобами, ендокринними та нейрохірургічними захворюваннями, мієлолейкемією; надання акушерської та гінекологічної допомоги; лікування хворих з імунними захворюваннями; удосконалення дерматовенерологічної допомоги тощо.

Нові клінічні протоколи лікування та галузеві медичні стандарти на зміну скасованим не затверджувалися, а отже, існував ризик, що після 1 вересня 2021 року багато пацієнтів не змогли б отримати належну медичну допомогу. Ці зміни б також суттєво позначилися на роботі закладів охорони здоров’я та медичних працівників, адже без клінічних протоколів важко довести правильність процесу лікування.

Окремо існувала проблема вилучення з обігу лікарських засобів, що належать до так званих «ноотропів», «кардіопротекторів», «гепатопротекторів», «нейропротекторів». МОЗ України рекомендацією від 26.07.2021 № 25-01/21895/2-21 дозволяє використання лише тих препаратів, які наявні в галузевих стандартах — а якщо цих стандартів фактично немає, то, відповідно, і дозволу теж. Багатьом пацієнтам довелося б різко перервати призначений курс лікування, що могло мати негативні для їхнього здоров’я наслідки.

Пропозиція СУП

За ініціативи профільного комітету з питань охорони здоров’я 17 серпня 2021 року Спілка українських підприємців направила звернення до Міністра охорони здоров’я України Віктора Ляшка з проханням перенести термін втрати чинності клінічними протоколами лікування та галузевими стандартами, визначеними наказом № 590, на іншу дату до моменту затвердження нових стандартів та протоколів.

Представники Спілки чітко обґрунтували можливі наслідки та запропонували свою допомогу у процесі розробки нових галузевих стандартів у сфері охорони здоров’я за відповідними напрямами. Першим кроком було запропоновано організувати широке фахове обговорення під час підготовки нових протоколів лікування з обов’язковим залученням експертів із фармацевтичної сфери, лікарів, клінічних спеціалістів, інститутів громадянського суспільства тощо.

Результат

Розглянувши звернення СУП, МОЗ перенесло дату втрати чинності клінічних протоколів рівно на рік, на 1 вересня 2022 року. Про це зазначається в наказі МОЗ України від 31.08.2021 № 1852 «Про внесення зміни до пункту 4 наказу Міністерства охорони здоров’я України від 28 лютого 2020 року № 590». 

«Ми надзвичайно вдячні Міністерству охорони здоров’я за оперативний відгук на проблему з втратою чинності певних клінічних протоколів лікування, — зазначила голова Комітету СУП з питань охорони здоров’я Євгенія Піддубна. — Продовження дії стандартів надасть можливість уникнути прогалини до моменту розробки та запровадження нових протоколів. А це, в свою чергу, забезпечить визначеність для лікарів та гарантію отримання якісного медичного обслуговування для населення. Розраховуємо на широке залучення лікарів та інших експертів до розробки чітких критеріїв відбору лікарських засобів для протоколів».

Ще новини