CУП наполягає на якнайшвидшому впровадженні дистанційної торгівлі ліками в Україні
CУП наполягає на якнайшвидшому впровадженні дистанційної торгівлі ліками в Україні
28 липня 2020

У липні Парламент прийняв за основу законопроєкт №3615-1, що запроваджує дистанційну торгівлю ліками на постійній основі. 
СУП вітає це рішення та вважає необхідним зберегти запропоновану проєктом модель, за якої у ліцензіатів є можливість залучити для доставки ліків інших суб’єктів господарювання (кур’єрські служби доставки, які мають відповідне обладнання та устаткування). 

У ЗМІ лунають пропозиції щодо введення окремого ліцензування такого виду діяльності як доставка ліків. На нашу думку, подібні ідеї є необґрунтованими як з економічної, так і юридичної точки зору. По-перше, ліцензування не відповідає курсу державної політики на дерегуляцію бізнесу та штучно обмежить вихід на ринок широкого кола логістичних операторів та кур’єрських компаній. 

По-друге, таке обмеження виходу на ринок інших суб’єктів господарювання спотворить конкуренцію і призведе до удорожчання послуг з доставки ліків. Досвід діяльності з доставки лікарських засобів з аптек і онлайн-магазинів під час карантину демонструє великий попит споживачів на цю послугу. Отже, можна констатувати, що споживач задоволений якістю послуг з доставки ліків. 

Водночас, в останні роки ринок торгівлі лікарськими засобами через мережу інтернет в Україні, незважаючи на нормативні заборони, постійно зростав поза правовим полем. Значна частина учасників ринку роздрібної торгівлі ліками пропонувала споживачу придбати ліки безпосередньо через сайт із доставкою кур’єром продавця. За таких умов споживачі ризикують отримати фальсифіковані або зіпсовані лікарські засоби, а захист їхніх прав значно ускладняється. Натомість розвиток онлайн-покупок ліків та їх адресної доставки кур’єрськими службами – це багаторічний досвід багатьох розвинутих країн світу. Можливість дистанційної торгівлі лікарськими засобами прямо передбачена статтею Директивами 2001/83/ЄС Європейського Парламенту та Ради ЄС від 06.11.2001 «Про звід законів Співтовариства щодо лікарських засобів для людини». Не мають прямої заборони на дистанційну торгівлю і законодавчі норми США.

Особливе значення дистанційна торгівля лікарськими засобами має для споживачів, які проживають у невеликих та віддалених населених пунктах, в яких аптеки або відсутні взагалі або представлені невеликою мережею, внаслідок чого пропозиція лікарських засобів є обмеженою. 

СУП  звертається до Голови Комітету з питань здоров'я нації, медичної допомоги та медичного страхування Михайла Радуцького та усього депутатського корпусу українського Парламенту з проханням закріпити на рівні закону можливість дистанційної реалізації ліків на постійній основі. Сподіваємось, що Верховна Рада України підтримає у другому читанні та в цілому проєкт Закону №3615-1 у редакції, прийнятій у першому читанні. 

Ще новини