Чи співпадають очікування бізнесу з оновленою програмою «5-7-9%»  - опитування
Чи співпадають очікування бізнесу з оновленою програмою «5-7-9%» - опитування
16 квітня 2020

На початку карантину СУП запропонувала владі розширити кредитну програму «5-7-9%» для малого та середнього бізнесу, щоб підтримати його під час кризи, і ось пропозиція Спілки реалізована!

Вітаємо рішення уряду адаптувати програму під нагальні потреби українського бізнесу, таким чином, посприявши швидшій стабілізації економіки та збереженню робочих місць в країні.

У свою чергу, СУП провела опитування бізнесу щодо очікувань від програми кредитування «5-7-9%» (91% опитаних - власники малих та середніх підприємств), щоб зрозуміти, які умови кредитування вони точно зможуть виконати і як ця програма може допомогти. Участь в опитування взяли члени СУП та учасники об'єднаної спільноти COVID-19 Бізнес-штаб.

Чи співпали пропозиції підприємців з розширеною програмою, яку представив уряд?
 
Нові умови програми:
Отримати кредит може підприємство, засновником якого є резидент України. Рівень річного доходу до 100 млн грн (збільшили, було 50 млн), незалежно від того, скільки працівників на підприємстві (у попередній програмі було до 50 осіб). Тобто, фактично мікропідприємець, малий і середній бізнес, який може виконати умови надання кредиту.

Ці кошти підприємці можуть спрямувати на збільшення обсягів виробництва, інвестиційні проекти, пов’язані із запобіганню поширенню COVID-19, впровадження інновацій, придбання нежитлової нерухомості або об’єктів права інтелектуальної власності, пов’язаних із реалізацією інвестиційного проекту. Головне, ці кошти можна направити на фінансування виплати зарплати чи оренди, однак лише у розмірі 25% від виданого кредиту строком тільки до 2-х років. Розповсюджується тільки на кредити запобігання виникненню та поширенню, локалізації та ліквідації спалахів COVID-19
Програма діє протягом 5-ти років. Максимальна сума кредиту за цією програмою зросла з 1,5 млн грн до  3 млн грн.

Також за цією програмою виробники лікарських засобів, медичного обладнання чи медичних виробів (лише вони) можуть отримати кредит зі ставкою у розмірі 3%!

Крім того, важливими для бізнесу є зміни:
1.       банки можуть дати відстрочку по кредиту програми на строк до 6 місяців, а по кредиту для виробництва лікарських/медичних засобів термін відстрочки - до 9 місяців. Щодо кредиту на рефінансування існуючих заборгованостей бізнесу – до 31 грудня 2020 року.
2.      Програма розширена і на кредитування задля рефінансування існуючих заборгованостей бізнесу в банках України.
Умовами для отримання саме такого кредитування є:
-  зберегти робочі місця - не менше 60% фонду оплату праці та 80% чисельності персоналу у порівнянні зі станом підприємства на 1 березня 2020 року;
-  розмір річного доходу від господарської діяльності не більше 10 млн євро;
-  відсутність недіючих кредитів. 

При рефінансуванні (кредит для погашення кредитів виданих іншими банками) ставка по кредиту встановлюється у розмірі 0%.

Що очікував бізнес?
ми звичайно провели опитування серед малих та середніх підприємців (91% усіх опитаних), щоб зрозуміти, які умови кредитування вони точно зможуть виконати і як ця програма може допомогти.
За результатами проведеного опитування, на сьогодні 75% опитуваних не звертались за отриманням кредиту за програмою «5-7-9». При цьому половина з тих підприємців, що звернулись – отримали відмову.
Карантин вплинув на дві третини всього бізнесу (зокрема МСБ) і 95,3% респондентів потребують доступних кредитів.

Позитивні рішення щодо очікувань бізнесу:
-        90,6% задовольняє діюча програма кредитування, максимальний термін якої розрахований на 5 років.
-        71,4% задовольняє збільшена сума кредиту до 3 млн грн.
- для 65.6% було перепоною в отриманні кредиту переглянуті обмеження у використанні коштів та річного доходу (збільшено до 100 млн.грн), а отже зверненнь по цій програмі буде більше.
 
В той же час,
-        29,6% опитаних потребує більшої суми фінансової допомоги, ніж визначено програмою у розмірі 3 млн грн;
-      31% опитаних не можуть задовольнити умову «наявність прибутковості бізнесу за останні 12 місяців»;
-        більше 50% не мають можливості задовільнити умови щодо банківської застави.
 
Прийняті Урядом зміни мають позитивне спрямування, однак потребують подальшого удосконалення, а саме:
1)   відміни критерію прибутковості на певний період для визначеного кола галузей (це пов’язано зі специфікою виробництва – вирощування ягід (плодоносять на третій рік деякі), тваринництво);
2) бізнесу найважливіше зараз зберегти робочі місця. Щоб вони могли направити ці кошти саме на сплату зарплат, потрібно збільшити строк використання кредиту для таких цілей з двох років до строку дії кредиту (5 років) та збільшити частку до 50% кредиту. Такі кошти можна буде використати для оплати заробітної плати працівників, орендних та комунальних платежів, податків, зборів.
3)   розширення можливості використання кредиту на поповнення обігових коштів для всіх кредитів (зараз лише для кредитів виданих на запобігання поширенню респіраторної хвороби COVID-19 та подолання її наслідків);
4)   збільшення максимальної суми кредиту з 3 до 5 млн грн, в залежності від кількості працюючих та сплачених податків у попередні періоди;
5)   запровадження публічної статистики щодо наданих кредитів та відмов.

Ще новини