Комітет  з промисловості та інфраструктури СУП закликав Уряд врегулювати ситуацію з неринковими підходами щодо ціноутворення електроенергії
Комітет  з промисловості та інфраструктури СУП закликав Уряд врегулювати ситуацію з неринковими підходами щодо ціноутворення електроенергії
12 травня 2020

Заява Комітету  з промисловості та інфраструктури СУП

97  депутатів Верховної Ради, серед яких  голова комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев, голова комітету з питань паливно-енергетичного комплексу Андрій Герус звернулися до прем'єр-міністра  України Дениса Шмигаля з проханням вжити заходів щодо недопущення зниження частки електроенергії АЕС у структурі генерації та переглянути прогнозний баланс об'єднаної електроенергосистеми країни. Підставою для цього звернення стали заяви в.о. міністра енергетики Ольги Буславець щодо зупинки трьох блоків атомних електростанцій та плани на зменшення виробництва ще на п’яти блоках АЕС. Вже 10 травня потужність генерації атомних електростанцій впала до 7,41 тис. МВт, що становить 53% від загальної  потужності українських АЕС.

У  листі до прем’єра народні депутати зазначають, що  «середньозважена ціна елетроенергії, яку було реалізовано на ринку "на добу вперед" (у травні) зросла на 13% порівняно з квітнем 2020 року», що збільшило фінансове навантаження на реальний сектор економіки.
Зрозуміло, що у зв'язку зі зниженням частки атомних електростанцій додаткові можливості на ринку електроенергії отримають вугільні та сонячні електростанції, які поставляють енергію за значно вищими тарифами. Таким  чином, вартість енергоресурсів для промисловості  буде і надалі зростати, що безумовно, відбиватиметься на ціні товарів, що їх виробляють українські підприємці. Крім того, депутати вважають, що обмеження роботи АЕС можуть призвести до віялових відключень, що спричинить загрозу зупинок виробництва та значні збитки.

Члени Спілки українських підприємців, зокрема, представники Комітету з промисловості та інфраструктури СУП, також ведуть ділову активність у країнах Європи і добре знають, що українські ціни на електроенергію є значно вищими, і це важко зрозуміти і сприйняти. Кілька днів тому найбільший іноземний інвестор в країні «АрселорМіттал Кривий Ріг» заявив, що заводи компанії в Європі платять за електроенергію в 2-3 рази дешевше, ніж в Україні. Це підтверджує, що ціна електроенергії в Україні завищена і не відображає світового тренду на зниження цін на сировину та енергоресурси.
Ціна на електроенергію має величезне значення не лише для гігантів металургії, а для усіх підприємств, в тому числі малого і середнього бізнесу, а витрати на електроенергію позначаються на собівартості продукції і, у підсумку, на ціну для рядового покупця. Висока ціна на енергію стає критичним фактором.

Українські промисловці, які зіткнулися зі зниженням кількості продажів в умовах пандемії коронавирусу, істотними обмеженнями у зв'язку з карантином, переживають дуже важкий період. У цих умовах ми рішуче заявляємо про неприпустимість дій, які ведуть до зростання цін на електроенергію для промислових споживачів України -  ресурсу, що становить значну частину витрат підприємств.
Безвідповідальні кроки високопоставлених чиновників завдають відчутної шкоди українській промисловості і ставлять під загрозу виконання замовлень, особливо у нинішній складній ситуації, з якою бізнес зіткнувся в зв'язку з поширенням корона вірусу COVID-19. Зростання цін на електроенергію ставить українську промисловість в неконкурентне становище не лише на внутрішньому, а і на світовому ринку, може зірвати плани по виходу з кризи і спровокувати подальше падіння промислового виробництва в Україні.

Ми рішуче підтримуємо заяву народних депутатів України щодо недопущення масштабної зупинки АЕС та закликаємо уряд України негайно врегулювати ситуацію з неринковими підходами щодо ціноутворення електроенергії.

Комітет з промисловості та інфраструктури СУП

 

Ще новини